Trãkai – tai ne tik vienas žymiausių kurortų Lietuvoje (šį statusą miestas pelnė 2008 m.), bet ir vienas labiausiai lankomų Rytų Europos miestų. Ir tai visiškai nestebina, turint omenyje kaip puikiai jame dera didelė istorinė vertė, kultūrinių renginių įvairovė, savita architektūra bei šiuolaikinės pramogos. Tad kodėl gi kitą kartą planuojant atostogas ne lėkti į užsienio kurortus, o giliau pažinti prasmingą savo šalies istoriją, kultūrą bei ne ką prasčiau praleisti laisvalaikį.
Sakoma, kad Trakų istorija – tai pilių istorija. Miesto atsiradimas ir populiarumas niekaip neatsiejamas nuo pilių – senosios (Senuosiuose Trakuose), naujosios arba pusiasalio (pusiasalyje tarp Galvės ir Lukos ežerų) bei salos (Galvės ežero viduryje, saloje). Senieji Trakai – tai nedidelis kaimelis, esantis už 3 km nuo Trakų. Važiuojant iš Vilniaus, kaimas yra 3 km prieš Trakus. Jis nesunkiai pasiekiamas automobiliu ar traukiniu, pastarąjį netgi rekomenduoju labiau: nesunku prisitaikyti, mat traukiniai važiuoja beveik kas valandą, kelionėje užtruksite vos pusvalandį, o kainuos tik truputį daugiau nei 5 Lt. Legendos byloja, kad Senuosius Trakus įkūrė pats Lietuvos Didysis Kunigaikštis Gediminas. Jau XIV a. minima pastatyta mūrinė pilis, tuo metu joje gyveno ir valdė Gedimino sūnus Kęstutis. Istoriniai šaltiniai teigia, kad senojoje pilyje gimė būsimasis Vytautas Didysis (šiai asmenybei pagerbti Trakų istorinis nacionalinis parkas pradėjo įgyvendinti projektą Vytauto Didžiojo kelias). Ši pilis regėjo didžiąsias kryžiuočių ordino atakas bei 1391 m. buvo sugriauta. Statant naująją pilį, senosios reikšmė sumenko ir atstatyta nebebuvo. Dabar šioje vietoje stovi XIX a. pab. neogotikinė bažnyčia. Jos pamatai remiasi į 1405 m. benediktinų ordino statytos bažnyčios pamatus. Nuvykti ten – paprasta ir nebrangu; užlipti ant piliakalnio, stebėti saulėlydį kaip tai galbūt kažkada darė Gediminas, pavaikščioti Kęstučio ir Birutės pramintais takais, paliesti Vytauto gimtinės žemę – išvis nekainuoja nieko, tačiau gali padėti užpildyti tautinės savimonės tuštumą, pasijusti savo žemės valdovu. Ar tokį jausmą gali suteikti aplankyta pilis kur nors Slovakijoje, kai jokie vardai nekelia virpulio viduje? Kai patirti mūšiai tiesiogiai nepaliečia galbūt Jūsų paties gilios šeimos istorijos.
Dvasios palaimai
Jei esate religingas, turbūt norėsite užkopti į senosios pilies piliakalnį dar ir dėl to, kad vis tik čia – Lietuvos krikščionybės lopšys. Aplankę neogotikinės bažnyčios mišias ir užsimanę čia likti ilgiau, nesunkiai tai įgyvendinsite. Ant piliakalnio veikia naujai atidarytas Šv. Jono apaštalinių seserų Viešpaties Apreiškimo vienuolynas – rekolekcijų namai. Apaštalinės seserys kviečia visus norinčius kartu melstis, dirbti ar tiesiog pasidalinti broliška meile. Ši nedidelė ir jauki bendruomenė yra pasirengusi priimti 27 svečius, taip pat suteikiamas valgomasis, virtuvė, salė bei du pokalbių kambariai. Galima atvykti individualiai; maldai, rekolekcijoms, poilsiui ar tiesiog pokalbiui. Be abejo galima atvykti ir grupėmis į susikaupimo dienas, rekolekcijas, seminarus, renginius (pastariesiems reikalinga išankstinė registracija). Taip pat vykdomi užsiėmimai su vaikais, jaunimu, moterimis, šeimomis, poromis... Jei ši bendruomenė netraukia – siūloma persikelti į Trakus ir aplankyti Švč. Mergelės Marijos aplankymo bažnyčią, Šv. Jono Nepomuko koplytstulpį, Gojaus Dievo Motinos Ligonių sveikatos koplyčią, „Angelų kalvą“ arba rinktis vieną iš parengtų maršrutų, supažindinsiančių Jus su religijos istorija ir kultūra Trakuose. Na, o jei Jus labai domina kitų kultūrų religijos, verta aplankyti kenesą – karaimų maldos namus. Įdomu yra tai, kad ši vieta yra viena iš trijų pasaulyje (!) veikiančių kenesų! Parengti turistiniai maršrutai taip pat suteiks Jums progą susipažinti artimiau su karaimų kultūra.
Trakų istorija prasideda XIV a. pabaigoje, kai kryžiuočių ordino kronikos pamini naująją pilį. Manoma, kad ją pradėjo statyti Kęstutis, o statybos buvo užbaigtos jau valdant Vytautui. Pilį supo 11 gynybinių bokštų (šiuo metu rekonstruoti tik 4, mat pilies likimu susirūpinta tik XIX a. antrojoje pusėje). Naujoji pilis savo istorinių įvykių svarba nenusileidžia kitoms: čia rezidavo Lietuvos Didieji Kunigaikščiai Švitrigaila ir Žygimantas Kęstutaitis, pastarasis sąmokslo metu čia buvo nužudytas; šioje pilyje buvę įkalinti Maskvos kunigaikščio pasiuntiniai (1503 m.), o 1655 m. buvo sudeginta. Pavaikščiojus po pilį, galima pakilti laiptais į aukščiausią pusiasalio pilies tašką – Aukų kalną. Legendos byloja, kad čia vyko pagoniški aukojimai dievams. O labiausiai pilis atgyja birželio ir rugpjūčio mėnesiais, kuomet pilies kiemuose atgimsta Viduramžių šventės. Jų metu tūkstančius žiūrovų sutraukia verdantis viduramžių miesto gyvenimas su jo amatais, prekyba, riterių kovomis.
Lietuvos turizmo pažiba – Salos pilis
Ši Vytauto rezidencija – vienintelė Rytų Europos pilis, pastatyta saloje. Turint omenyje to meto statybines technologijas – tai buvęs aukšto lygio iššūkis. Salos pilis niekada netapo gynybine, tačiau mena neįtikėtiną prabangą, puotas. Yra aprašomos puotų, trukusių penkias (!) savaites; vienas pirmųjų paminėtų muzikinių instrumentų Europoje taip pat buvo Salos pilyje, o Vytauto žmonai dovanotos šilkinės pirštinaitės, siuvinėtos perlais, kainavusios 8 markes (palyginimui – tuo metu arklys kainavo 6 markes). Žvelgiant į pilį nuo tilto nesunku pamatyti jos didingumą, savotišką prabangą ir garbę. Šiandien pilis atgyja vasaros festivalių metu: lazerių šou, operos ir baleto teatro vasaros sezono renginiai bei diplomatiniais tikslais – čia priimami garbingi Lietuvos svečiai, pasirašomos sutartys.
Mėgstantiems patiems planuoti savo atostogas, pasitelkus internetą, nesudėtinga susikurti maršrutą. Pilių kompleksą galima aplankyti savarankiškai sezono metu (nuo gegužės iki spalio) be išeiginių 10-19 val. Bilietų kainos nuo 7 Lt (studentams, moksleiviams) iki 15 Lt (suaugusiems. Pensininkams 10 Lt). Istorijos muziejų galima aplankyti ir spalio, lapkričio bei kovo mėnesiais, tačiau darbo laikas trumpesnis, o pirmadienis – poilsio diena. Kad su savimi nereiktų neštis didelių istorijos vadovėlių ar keliasdešimt brošiūrų, galima nusisamdyti gidą (1 val. ekskursijos su gidu kaina moksleiviams 20 Lt, suaugusiems 40 Lt, užsienio kalba 50 Lt). Trakų muziejus suteikia galimybę aplankyti ne tik pilių kompleksą, bet ir apžvelgti sakralinio meno (Kęstučio g. 4, Trakai), karaimų etnografinę (Karaimų g. 22, Trakai. Kaina moksleiviams 2 Lt, suaugusiems – 4 Lt) ekspozicijas Jeigu jus domina tik kultūrinai renginiai, rekomenduočiau nuvykti į naktį muziejuje (paprastai gegužės mėn.), Viduramžių (Trakų pusiasalio pilyje, birželio mėn.) ir senųjų amatų šventes (ten pat, rugpjūčio mėn.) Jei nesate didelis planavimo ekspertas ir teikiate pirmenybę profesionalų sukurtiems maršrutams – galite rinktis vieną iš daugiau nei trisdešimties siūlomų ekskursijų ar edukacinių kelionių (būtina išankstinė registracija). Tai Jums suteiks galimybę pamatyti viską – nuo žvilgsnio iš kruizinio laivo iki pasisukinėjimo karaimų virtuvėje.
Kas dar? Sveikatingumas.
Trakai – itin lankstus miestas. Jame puikiai dera tiek senove alsuojantis paveldas, tiek modernus, sveikatą tausojantis poilsis. Trakuose netrūksta sveikatingumo įstaigų – nuo trumpalaikes ar ilgalaikes sveikatingumo paslaugas teikiančių iki marokietiško SPA ar japoniškos pirties. „Trasalis“ – didžiausias tokio pobūdžio paslaugų tiekėjas Trakuose. Čia galima atvykti vienam masažui arba pailsėti su vaikais; galima atvykti reabilitacijai po ligos arba pasimėgauti SPA teikiamais malonumais su antrąja puse. „Trasalyje“ rasite ir aktyvaus poilsio pramogų kompleksą: vandens pramogų centrą, VIP pirtis, biliardo ir boulingo centrą, sporto klubą.
Be minėtų aktyvių pramogų „Trasalyje“, galima aktyviai laiką leisti gryname ore: gausu baidarių, valčių, vandens dviračių, ir burlenčių nuomos punktų. Galimos kelionės jachtomis, laivais, sparčiai populiarėja kelionės aerovaltimis (jų metu praplaukiama virš velnio akimi vadinamo akivaro). Trakuose suteikiama galimybė paskraidyti pažintiniais, edukaciniais maršrutais, išmėginti parasparnius, visureigius, keturračius... Adrenalino užteks net patiems didžiausiems fanatikams. Aktyvaus poilsio be didžiulio adrenalino šalininkų dėmesiui – pėsčiųjų ar dviračių takai. Dviračių nuomos paslaugas teikia tiek privatūs asmenys, tiek įmonės. Šiuo metu galima pasivažinėti už trakų: Aukštadvario regioninio parko 40 km dviračių tako trasa, Užutrakio trasa (3 km), Varnikiai (7 km); Trakuose vinguriuoja 14 km dviračių takas per Bernardinų (Lukos) – Galvės – Akmenos ežerų pakrantes (jungiasi su Užutrakio taku). Taip pat rengiamos kelionės po pelkę, apsilankymai Žirgynuose, vasaros stovyklos. Nuo galimybių gausos Trakuose svaigsta galva. Puikiai išvystytas turizmo sektorius leidžia pamatyti ir patirti viską; čia leisti laiką galima tiek su šeima, tiek draugų kompanijoje, su vaikais, romantiškai su antrąja puse ar net vienam. Nė vienas neliks nuskriaustas ar pamirštas, visi ras, kur patenkinti savo skirtingus poreikius. Manėte, kad Trakuose jau buvote ir viską matėte? Aš manau, kad čia verta sugrįžti vėl ir vėl, nesvarbu, kokių lūkesčių turite – paliesti istoriją ir dalelę savo kultūros, susipažinti su visiškai kitokiomis kultūromis, pailsėti ramaus ežero pakrantėje, ar pašėlti triukšmingame festivalyje, palepinti savo kūną ar leistis į ekstremalias avantiūras. Čia rasite viską! Aš jau noriu grįžti į Trakus. O Jūs? Noriu!