Gražios vietos Lietuvoje - tai mums įprastas vaizdas, kurio kartais net nepastebim ir norėdami pakeliauti, pailsėti ar pamatyti ką nors naujo ir neįprasto dažnai stengiamės ištrūkti į užsienį. Tačiau pamirštame arba tiesiog nežinome, kad ir Lietuva turi visą galybę įdomių, gražių ir turistus traukiančių lankytinų vietų, bei įvairiausių smagių pasiūlymų ką veikti Lietuvoje. Tokių, kuriuos tikrai verta ir patiems išbandyti, ir draugams iš užsienio parodyti.
Dalinamės populiariausių lankytinų vietų Lietuvoje pasiūlymais
1. Parnidžo kopa
2. Medžių lajų takas Anykščiuose
3. Burbiškio dvaras
4. Labirintų parkas
5. Kauno Botanikos sodas
6. Grūto parkas
7. Žaliakalnio funikulierius
8. Pažaislio vienuolynas
9. Palangos tiltas
10. Gedimino pilis
11. Velnio akmuo
12. Puntuko akmuo
13. Arklio muziejus
14. Apžvalgos bokštas Bijeikiuose
15. Trakų pilis
16. Dubravos rezervatinė apyrubė
17. Skulptūra V. Kernagiui atminti
18. Aušros Vartai
19. Vilniaus šv. Onos bažnyčia
20. Trys Kryžiai
Tai – viena gausiai lankomų mūsų šalies vietų, kurias kasmet aplanko tūkstančiai turistų iš visos Lietuvos ir pasaulio. 52 m aukščio Parnidžio kopa yra puiki vieta, jei norite apžvelgti Nidos apylinkes. Šios kopos viršūnėje yra įrengta aikštelė, nuo kurios, atsiveria Nidos gyvenvietė panorama, o taip pat – Baltijos jūra. Esant puikiam orui, bus galima išvysti ir Ventės ragą.
Šis takas yra ypatingas tuo, kad tai – pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kuri galima leistis į neįtikėtinai malonius bei žaismingus pasivaikščiojimus medžių lajų lygyje. Kompleksą sudaro informacinis centras, Medžių lajų takas ir apžvalgos bokštas. Palei taką auga patys įvairiausi medžiai: paprastosios eglės, paprastieji ąžuolai, paprastieji klevai, karpotieji beržai ir t.t.
Įsikūręs Anykščių regioniniame parke, netoli Rubikių ežero. Dvaro ansamblis buvo restauruotas 1853 metais, atkurti autentiški lubų ir sienų tapybos darbai, originalios rudojo uosio durys, išlikę vertingi dekoruoti priesieniniai židiniai. Šiandien Burbiškio dvaras yra tikrų tikriausia poilsio oazė visai šeimai, teikiamos apgyvendinimo paslaugos, veikia restoranas, organizuojamos ekskursijos ir t.t.
Jei ieškote pramogų vietos visai šeimai, tai Labirintų parkas tikrai pateisins jūsų lūkesčius. Čia jūsų laukia traukinukas, žuvų maitinimo aikštelė, gimtadienių palapinė, kanapių labirintas, vandens mūšio valtelės, juostelių labirintas, šokinėjimo pagalvė, nusileidimas padangomis, milžinas stalas ir daugybė kitų pramogų kiekvieno pomėgiams. Organizuojamas maitinimas.
Jei norite pasidžiaugti tūkstančiais skirtingų augalų bei jų žiedų, išvysti rečiausių rūšių augalų, tai Kauno botanikos sodas yra viena iš tų vietų, kurią būtinai turite aplankyti. Prieš planuodami apsilankymą, nepamirškite, kad skirtingi augalai žydi skirtingu metu, todėl, pasidomėkite, ką bus galima pamatyti. Taip pat galima sudalyvauti ir įvairiose ekskursijose, pavyzdžiui, „Nuo Aukštosios Fredos dvaro iki šiuolaikiško botanikos sodo“, „Gėlynų spalvos, naujovės ir kasdieniai rūpesčiai“, „Atogrąžų ir paatogrąžių augalai oranžerijoje“ ir t.t.
Unikali vieta, kur po atviru dangumi išvysite išskirtinius paminklus, o informacinio muziejaus centro ekspozicijoje sukaupta ir demonstruojama garso, kino, foto dokumentinė medžiaga parodo ir demaskuoja ideologizuotą sovietinę propagandinę kultūrą, pseudomokslą, sovietinės ideologijos ir propagandos tikslus, mechanizmą, priemones ir formas, atskleidžia vykdytą lietuvių tautos genocidą.
Tai yra vienas iš dviejų Kauno miestų keltuvų, pirmasis ne tik mieste, bet ir visoje Lietuvoje, o taip pat – vienas seniausių visoje Europoje, veikia nuo 1931 metų. Tad jei norite išskirtinių kelionių visai šeimai, pats metas jį išbandyti, jei to dar nepadarėte.
Čia jūsų laukia išskirtinės ekspozicijos, tokios kaip Kamalduliai bei Kazimerietės, o taip pat -ypaę įvarios edukacinės programos (dėl jų organizavimo, būtina pasidomėti prieš atvykstant). Didingas vienuolyno pastatų ansamblis tampa išskirtiniu reginiu daugeliui, o pasivaikščiojimas po teritoriją, ramybę užtikrinančia patirtimi.
Kažkodėl nekyla jokių abejonių, kad šią nuostabią vietą jau esate aplankę, tačiau tikrai negalėjo likti neįtraukta į populiariausių vietų sąrašą, nes tai – viena labiausiai lankomų vietų visoje šalyje. Tik nedaugelis žino įdomų faktą, kad šis tiltas, nuo kurio atsiveria stulbinantis vaizdas į jūrą, buvo pastatytas dar 15869 metais, o 1882 metais tilto statyba rūpinasi net pats grafas Juozas Tiškevičius.
Tikrai netrūksta priežasčių, kodėl turite aplankyti šį objektą, jei to, vis dar nepadarėte: tai yra viena iš Senamiesčio vietų, kuri vaizduojamas įvairiausiuose meno kūriniuose, o užlipus ant Gedimino kalno ar pakilus dar aukščiau – ant Gedimino bokšto apžvalgos aikštelės - atsiveria nuostabiausios Vilniaus panoramos, saulėlydžiai, raudoni Vilniaus stogai, bažnyčių bokštai, siauros gatvelės atrodo stulbinančiai. Na, o Gedmino bokšte galite pamatyti istorinę parodą, kurioje eksponuojami Vilniaus pilių rekonstrukcijos modeliai, ginkluotė ir senojo Vilniaus ikonografika.
Miške tarp Baisiogalos ir Valatkonių, Radviliškio rajone, išvysite unikalų gamtos kūrinį Velnio akmenį, kuris šiandien yra valstybės saugomas geologinis gamtos paveldo objektas, archeologijos paminklas. Šis riedulys yra apipintas įvairiomis legendomis ir viena jų tvirtina, kad neva velnias nešęs akmenį, nes norëjęs sudaužyti Baisogalos bažnyčią, bet užgiedojo gaidys ir velnias jį pametė
Jei pasuksite į pietus 6 km nuo Anykščių, tai turėsite puikią progą išvysti Puntuko akmenį, kuris sveria apie 265 tonas, yra 7,54 m ilgio, 7,34 m pločio ir 5,7 m aukščio (iš jų – 1,5 m po žeme); tūris siekia – 100 m³; puntuko tankis yra apie 2,7 g/cm³, o didžiausia horizontali apimtis – 21,39 m. Tačiau tik nedaugelis žino įdomų faktą, kad iki pat 1957 metų šis akmuo buvo laikytas didžiausiu, kol nebuvo aptiktas Barstyčių akmuo.
Lietuvio ir arklio draugystė – apdainuota ir įamžinta įvairiose pasakose ir legendose, tačiau tik nedaugelis dar žino, kad šiam reiškiniui įamžinti buvo įkurtas ir Arklio muziejus, kuris šiandien – viena sparčiausiai populiarėjančių vietų mūsų šalyje. čia jūsų lauks iš tiesų daug įomios veiklos: nuo ekspozicijų, iki parodų, nuo renginių iki virtualių parodų, kurias galėsite apžiūrėti tiesiog neiškeldami kojos iš savo namų.
Tai yra ypatingas laisvalaikio pasirinkimas visai šeimai, kadangi pilis ne tik garsėja gotikine architektūra, bet ir yra ypatingoje vietoje – stovi vieno iš giliausių Lietuvos ežerų - Galvės – saloje. Tad šiltuoju metų laiku, išskirtiniais vaizdais, galėsite mėgauti tiesiog plaukdami jachta.
Norite apsilankyti tokioje vietoje, kurioje jūsų lauktų išskirtinė patirtis? Tokiu atveju verta paislnakyti Dubravos rezervatinėje apyrubėje Kauno rajone, kadangi tai yra net penkiasdešimt metų žmogaus rankų nepaliestas miškas ir nuostabaus grožio aukštapelkė, o pirmą kartą apsilankiusieji tvirtina, kad čia atvykę pasijuto tarsi nukeliavę laiku į praeitį ir pasivaikščioję po priešistorinę girią.
2009 m. atidengta skulptoriaus Romo Kvinto iš bronzos išlieta skulptūra, dainuojamosios poezijos atlikėjui ir autoriui, pramoginių renginių režisieriui, televizijos laidų vedėjui, dainuojamosios poezijos pradininkui Lietuvoje, Vytautui Kernagiui atminti, o ši vieta pasirinkta tikrai nebe priežasties – nes jis daugelį metų buvo glaudžiai susijęs su Nidos vasaros sezono atidarymo festivaliu „Benai, plaukiam į Nidą“.
Vartai, kuriuose dabar yra Gailestingumo Motinos koplyčia, pirmą kartą paminėti 1514 m. kaip Medininkų vartai, o 2002 m. vartų ir koplyčios pastatas buvo rūpestingai restauruotas, atidengtos XIX a. uždažytos dekoro detalės.
Pastatas, apipintas garsiosios legendos, kuri pasakoja, kad traukdamasis iš Rusijos, Napoleonas aplankė Vilnių. Ir taip smarkiai susižavėjo šia bažnyčia, kad ištarė garsią frazę – jei galėtų, tai pasidėtų Šv. Onos bažnyčią ant delno ir pasiimtų su savimi į Paryžių. Bet kadangi to padaryti net sumaniajam Bonapartui nepavyko, tai juos šiandien grožisi mūsų šalies gyventojai ir svečiai.
Monumentas (ant plataus išlenkto postamento pusračiu išdėstyti trys vienodos formos kryžiai) laikomas tautinės tapatybės ir pasipriešinimo okupacijai simboliu, o šalia Trijų Kryžių Kalno yra Gedimino kapo kalnas, kuriame palaidotas kunigaikštis Gediminas.
Mineralinio vandens kurortai Druskininkai ir Birštonas su gausybe sanatorijų, SPA centrų, viešbučių, vilų, sodybų – bene idealiausia vieta sielos ir kūno atgaivai. Ramybė šiuose miesteliuose tiesiog tvyro ore. Kai pasimėgausite sveikatinimo, grožio procedūromis ir vandens bei pirčių malonumais, jūsų lauks gausybės medžių saugomos kurortų erdvės, skirtos pasivaikščiojimams, pasivažinėjimams dviračiais. Kaip ir didžiuliai parkai, papuošti skulptūromis, fontanais, bei krantinės prie lėtai tekančio Nemuno.
Neringoje jus pasitiks didinga gamta: smėlio kopos, miškai, dengiantys beveik visą pusiasalį. Dešimtys kilometrų laukinių jūros ir marių paplūdimių, kuriuose ilgai galėsite būti tik vienas pats su savo mintimis.
Turbūt daugiausiai išskirtinių aktyvios veiklos objektų Lietuvoje gali pasiūlyti Anykščiai. Čia būtina paminėti pačiame mieste esantį Kalitos kalną. Nuo stataus jo šlaito galima nusileisti vienintele tokia Lietuvoje, ant specialių bėgių įrengtų rogučių trasa. Taip pat nusiridenti tam pritaikytame rutulyje, o žiemą čia įrengiamos slidinėjimo trasos.
O kur dar šalia miesto įsikūręs kukurūzų labirintas, kuriame galima kaip reikiant paklaidžioti. Ir vienas aukščiausių Lietuvoje Lajų tako apžvalgos bokštas į kurį kopiant taip pat reikės kaip reikiant pamankštinti kojas.
Rimtesnės slidinėjimo trasos žiemą veikia ir Vilniaus Liepkalnyje, Lietuvos žiemos sporto centre Ignalinoje, Mortos kalne Plungėje, Utrių kalne Klaipėdoje, Jonavos slidinėjimo centre, Aukštagirės slidinėjimo trasoje Šilalės rajone. Na, o ištisus metus slidinėjimo malonumais galite mėgautis po stogu įrengtoje „Snow Arenoje“ Druskininkuose.
Verta žinoti, kad Lietuvoje ištisus metus galima mėgautis ne tik žiemos, bet ir vasaros malonumais. Vilniuje veikiantis „Vichy“, o Druskininkuose įsikūręs vandens pramogų parkas „Aqua“ akimirksniu nukels jus į tropikų šiluma alsuojantį smagių nuotykių pasaulį. Beje, Druskininkuose iš amžinos žiemos į amžiną vasarą trumpiausiu keliu padės patekti dar vienas išskirtinis objektas Lietuvoje – Lynų keltuvas. Beveik aštuonių minučių kelionės metu iš 45 m aukščio atsiveria kvapą gniaužiantys Druskininkų, Nemuno ir miškingų apylinkių vaizdai. Jei norite pradžiuginti vaikus, užsukite į dinozaurų parkus, kuriuos Lietuvoje rasite Klaipėdos rajone, Radailiuose, ir Trakų rajone, prie automagistralės Vilnius–Kaunas, netoli Vilniaus. Mažieji čia galės ne tik iš arti susipažinti su tikroviškai atrodančiais ir netgi judančiais dinozaurais, bet ir ras daugybę kitokios aktyvios veiklos bei atrakcionų.
Nuotraukos iš Mortos Kalno archyvo
Suaugusieji kiekviename didesniame mieste taip pat ras daugybę aktyvių veiklų, tokių kaip boulingas, dažasvydis, skrydis oro balionu, pasivažinėjimas kartais ar keturračiais. Tiesa, Lietuvoje galima rasti ir kur kas labiau neįprastos, bet įtraukiančios veiklos. Pavyzdžiui, Trakų rajone yra tokia pramoga, kur jus paklaidins miške, naktį. O kai patirsite įsimintinų įspūdžių ir pojūčių – išves iš jo.
Lietuva garsėja savo didinga istorija, kurios palikimas yra visoje Lietuvos teritorijoje stūksantys dvarai, pilys ir piliakalniai, miestų senamiesčiai. Vienas įspūdingiausių istorinių objektų Lietuvoje – Trakų pilis. Ši pilis yra išskirtinė visoje Rytų Europoje, kadangi tai vienintelė pilis šiame regione, pastatyta saloje. Legenda byloja, kad kunigaikštis Kęstutis šią pilį saloje pastatė, norėdamas įtikti iš Palangos kilusiai savo žmonai Birutei, kuriai nepatiko, kad aplink nėra vandens.
Trakų TIC nuotrauka
Kiekvienas, apsilankęs Vilniuje, privalo užkopti ant Gedimino kalno ir užlipti į vienintelį išlikusį šio Lietuvos valdovo statytos pilies bokštą. Nuo jo atsiveria kvapą gniaužianti sostinės panorama. Taip pat užsukti į kalno papėdėje stūksančią Katedrą, aplankyti čia esančius atstatytus Valdovų rūmus. Užlipti į Katedros varpinę, kurį perstatyta iš kadaise čia buvusios Žemutinės Pilies gynybinio bokšto.
© GO Vilnius
© GO Vilnius
Visas Lietuvos sostinės senamiestis – tiesiog prabėgusių amžių istorija. Jo didybę ir grožį geriausiai atskleidžia daugybė čia esančių puošnių bažnyčių. Keliaujant iš vienos į kitą galima geriausiai pažinti senojo Vilniaus dvasią. Tai – ne tik dar Napoleono išgarsinta Šv. Onos ar puikiai visiems žinoma Aušros Vartų šventovės, bet ir puikiosios Šv. Dvasios (Dominikonų), Šv. Teresės, Šv. Kotrynos, Šv. Jonų ir daugybė kitų Vilniaus bažnyčių.
© GO Vilnius
Senoviniais mūrais gali pasigirti ir kiti miestai. Kaune privaloma aplankyti mūrinę Kauno pilį, esančią išskirtinėje vietoje – greta Nemuno ir Neries santakos. XV–XVI amžių menančias Vytauto, Šv. Gertrūdos, Šv. Jurgio bažnyčias, pirkliams priklausiusį puošnųjį Perkūno namą. Unikalioji liepomis pasipuošusi pėsčiųjų Laisvės alėja nuves į didžiulį caro laikų palikimą – Soborą, kuriame dabar įsikūrusi Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia.
A.Aleksandravičius (Kaunas IN)
O nuo aukšto kalno iš tolo šviečia į dangų šaunanti balta Prisikėlimo šventovė. Tai – Lietuvos atgimimo simbolis, kviečiantis pasigrožėti ne tik savo didingu interjeru, bet ir nuo ant stogo įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveriančiais vaizdais. Iš čia kiek akys užmato driekiasi ne tik Kauno, bet ir jo apylinkių panorama.
700 metų vokiečių valdytos Klaipėdos senamiestis išsiskiria šiai kultūrai būdingais raudonų plytų, fachverkiniais statiniais. Šios architektūros pėdsakų, beje, galima rasti ir visame Klaipėdos krašte – Priekulėje, Vilkyškiuose, Pagėgiuose, Viešvilėje ir kituose miesteliuose bei kaimuose. Kaip ir Šiaurės Lietuvoje, kur ši architektūra atėjo iš Latvijos, anksčiau taip pat valdytos vokiečių.
Dar vienas puikus, jaukus ir istorija alsuojantis senamiestis jus pasitiks Kėdainiuose. Nors yra laikoma, kad tikrus senamiesčius Lietuvoje turi tik šie keturi jau minėti miestai (Vilnius, Kaunas, Klaipėda ir Kėdainiai), bet nustebinti gali ir nedideli miestukai, turintys po kelis ar kelioliką įdomių senovinių pastatų aplink pagrindinę aikštę. Pavyzdžiui, Pakruojo rajone esantis Žeimelis, įsikūręs prie anksčiau svarbiais buvusių kelių sankirtos netoli Latvijos.
Atskira kalba – miestelių bažnyčios, kurią kiekvienas norėjo turėti kuo įspūdingesnę ir gražesnę, nei kaimyno. Tokių pavyzdžių – daugybė. Kaip įdomesnius, būtų galima paminėti margaspalvę Čedasų bažnyčią Rokiškio rajone, baltą kaip gulbę didingą Lukšių šventovę Šakių rajone arba Kudirkos Naumiesčio bažnyčią, kuri savo dydžiu ir puošnumu drąsiai galėtų lygiuotis į didmiesčių katedras.
Dar viena būtina istorinio turizmo kryptis Lietuvoje – Panemunės pilys. Nuo Kauno iki Jurbarko dešiniajame Nemuno krante išsirikiavusios Raudondvario, Raudonės, Panemunės pilys – karų su Kryžiuočiais palikimas. Prie Nemuno sprendėsi Lietuvos valstybės likimas, todėl ši gynybinė linija lietuviams buvo labai svarbi.
Tiesa, dabar dauguma šių pilių labiau primena tiesiog didelius ištaigingus dvarus, nes metams bėgant jų gynybinė funkcija nunyko ir jos buvo perstatytos į didikams bei bajorams gyventi labiau tinkamus rūmus. Nepaisant to, šis maršrutas yra išties turiningas. O jei dar pridėtume puikius į Nemuną ir jo slėnį atsiveriančius vaizdus, pakeliui esančius Kulautuvos kurortą, Vilkijos miestelį, įspūdingą Seredžiaus piliakalnį, tai gautume idealią dienos ar dviejų išvyką. Nemaža dalis poilsiautojų pažintį su Panemunės pilimis renkasi keliaudami alternatyviu maršrutu į pajūrį ar iš jo.
Vis tik dauguma lietuvių pilių senovėje buvo medinės ir iki šių dienų neišliko, tačiau liko ne mažiau įspūdingi jų liudininkai – piliakalniai. Jų Lietuvoje gausybė, bet yra bent keletas, kuriuos tikrai reikėtų aplankyti. Visų pirmiausia – tai Kernavės piliakalniai, kurių daugybė vienoje vietoje rodo, kad Mindaugo laikais ir anksčiau tai buvo labai svarbus Lietuvai prekybos, politinis ir karinis centras.
Kitas įspūdingas viduramžių kovų paminklas – jau minėtas Seredžiaus piliakalnis, stūksantis greta Nemuno. Ant jo stovėjo gynybinei Panemunės grandinei priklausiusi Pieštvės pilis. Dar vienas, įspūdingas savo dydžiu ir svarba – Šeimyniškėlių piliakalnis Anykščiuose, ant kurio, spėjama, stovėjusi Mindaugo sostinė Voruta. Žemaitijoje bene žymiausias – Šatrijos piliakalnis nuo kurio atsiveria gražūs kalvotų apylinkių vaizdai.
Aukštas Merkinės piliakalnis Dzūkijoje dovanoja vaizdus į Nemuno ir Merkio santaką. Aukštaitijoje istoriškai svarbi ir labai gražios gamtos apsupta yra Dubingių piliavietė. Ne taip toli nuo jos yra ir dar vienas, ne tiek gerai žinomas, bet išties labai įspūdingas tiek savo dydžiu ir stačiais šlaitais, tiek nuo jo atsiveriančiais įspūdingais ežerų ir miškų vaizdais Ginučių piliakalnis.
Daugelį Lietuvos dvarų ištiko gana liūdnas likimas, tačiau nemažai jų yra išsaugoti ir prižiūrėti. Čia pamėginsime paminėti keletą įspūdingiausių, kuriuos tikrai vertėtų aplankyti. Savo dydžiu ir jame įsikūrusio muziejaus verte išskirtiniai yra Biržų pilies teritorijoje įsikūrusio dvaro rūmai. Pakruojo dvare jūsų lauks ne tik puikiai atkurta aplinka, interjeras, bet ir čia nuolat vykstantys įvairūs renginiai ir vaidinimai, nukeliantys į tuos laikus, kuomet čia šeimininkavo aristokratai. Autentiška aplinka, išpuoselėtais parkais su gėlynais ir tvenkiniais garsėja ir Taujėnų (Ukmergės raj.), Užutrakio (Trakų raj.), Burbiškio (Anykščių raj.) dvarai.
Lietuvos miestuose be jau minėtų istorinių objektų tikrai yra daugybė įdomių vietų, kurias galima aplankyti. Apie visas jas niekaip negalėtume papasakoti, tačiau norisi paminėti bent keletą pačių įspūdingiausių ir įdomiausių.
Lankantis Vilniuje būtinai reikėtų užsukti į Sereikiškių parko Bernardinų sodą, kuris stebina savo jaukumu ir puošnumu. Sostinėje taip pat būtina pasivaikščioti po visai netoli centro įsikūrusią Užupio respubliką. Tai menininkų rajonas, turintis išskirtinį požiūrį į gyvenimą, kuris surašytas ant namo sienos iškabintoje Užupio konstitucijoje, netoli kitos šio rajono įžymybės – Užupio Angelo.
© GO Vilnius
Jei norite pažvelgti į Lietuvos sostinę iš aukštai, geriausia tai padaryti (neskaitant jau minėto Gedimino kalno) nuo Subačiaus apžvalgos aikštelės, Trijų Kryžių ar Tauro kalnų. Antrasis Lietuvos miestas Kaunas taip pat turi keletą vietų iš kur į jį galima pažvelgti iš aukštai. Populiariausia tarp pačių kauniečių ir miesto svečių – Aleksoto apžvalgos aikštelė. Puikus vaizdas atsiveria ir nuo Milikonių kalno bei jau minėtos Prisikėlimo bažnyčios stogo.
© GO Vilnius
Į Aleksoto apžvalgos aikštelę patogu užkilti kita Kauno įžimybe – funikulieriumi. Funikulierius jus užkels ir į ypatingą Kauno rajoną Žaliakalnį, kur kone kiekvienas namas mena tarpukariu gyvavusios pirmosios Lietuvos respublikos istoriją. Ant daugybės čia išlikusių simpatiškų medinukų ar mūrinukų pamatysite atminimo lenteles, kuriose įamžinta, daugybė čia gyvenusių Lietuvai svarbių ir nusipelniusių visuomenės veikėjų.
A.Aleksandravičius (Kaunas IN)
Kaune dar smagu apsižvalgyti ir didžiulėje Nemuno saloje, paverstoje puikiu parku, kur įsikūrusi ir didžiausia šalyje Žalgirio arena. Reikėtų užsukti ir unikalią Kiemo galeriją Savanorių prospekto papėdėje, kurią išgarsino užmūrytame balkone įtaisyta vonia iš tolo stebinanti pagrindine miesto arterija keliaujančius žmones.
Įvairių muziejų rasite kiekviename Lietuvos mieste ir daugelyje miestelių. Dažniausiai jie yra skirti krašto istorijai atminti. Vilniuje esantys Nacionalinis muziejus, Valstybės pažinimo centras, Karo muziejus Kaune skirti atspindėti šalies masto istorinius įvykius. Tačiau mūsų šalyje yra daug ir ne tokių tradicinių muziejų. Nemaža jų dalis įsikūrę Vilniuje: modernaus meno muziejus MO, Pinigų, Žaislų muziejai.
© GO Vilnius
Kaune būtina užsukti į unikalųjį Velnių muziejų, Aviacijos, Tado Ivanausko zoologijos muziejus ir Šaltojo karo laikotarpiui skirtą Atominį bunkerį. Jei domitės šiuo laikotarpiu, būtinai reikėtų nuvykti ir į Šaltojo karo muziejų Plokštinėje, Plungės rajone, kuris įrengtas buvusioje sovietinėje branduolinių raketų bazėje.
A.Aleksandravičius (Kaunas IN)
Klaipėdoje reikia apsilankyti į Pilies, Laikrodžių ir įspūdingajame Jūrų muziejuje, o Šiauliuose –nepraleisti progos užeiti į Katinų, Dviračių ir Šokolado muziejus. Poilsiaujant Anykščiuose reikėtų aplankyti nediduką, bet labai jaukų ir šviesų Angelų muziejų. Vieni neįprasčiausių muziejų įsikūrę Panevėžio ir Ignalinos rajonuose. Tai – Eglutės žaisliukų ir Plaktukų muziejai. Išskirtinis ir šalia Druskininkų esantis Grūto parkas – sovietinių skulptūrų ir kitokio to laikmečio palikimo muziejus.
Daug natūralumo išsaugojusi Lietuvos gamta nepaprastai džiugina tiek pačius lietuvius, tiek ir turistus iš svetur. Tarp įdomiausių gamtos sukurtų objektų Lietuvoje galima paminėti vėjo supustytas smėlio kopas Neringoje, didžiausią Lietuvoje Barstyčių akmenį. Šiek tiek mažesnį, bet kur kas anksčiau žinomą Puntuko akmenį Anykščiuose.
Zarasų rajone stūkso vienas seniausių Europoje medžių, tūkstantmetis Stelmužės ąžuolas. Dar vienas, visoje Europoje unikalus medis auga Pagėgių rajone, Rambyno regioniniame parke. Tai – net 18 kamienų eglė, vadinama Raganų egle. Spėjama, kad jai – beveik 200 metų.
Vienas iš įdomiausių, manoma, tirpstančio ledyno suformuotų objektų Lietuvoje ir visoje Europoje – Velnio duobė. Tai Trakų rajone, netoli Aukštadvario esanti 40 m gylio, stačių šlaitų dauba tikriausiai atsiradusi todėl, kad toje vietoje ištirpo nuo ledyno atskilęs ir žemėmis apneštas didžiulis ledo luitas. Biržų rajone dažnai lankoma karstinių įgriūvų suformuota maždaug 5 m pločio ir 12 m gylio Karvės ola.
Trakų TIC nuotrauka
Remigijaus Dreviskio nuotrauka
Turistus, poilsiautojus ypač žavi Lietuvos ežerai, upės, miškai. Visu tuo ypač turtingas Aukštaitijoje įsikūręs Nacionalinis parkas. Jį, kaip ir kitus nuostabius gamtos kampelius geriausia pažinti keliaujant pėsčiomis, dviračiais ar baidarėmis, stovyklaujant kempinguose, kurių Lietuvoje išties gausu.
Pasigrožėti nuostabiais apylinkių vaizdais galima nuo natūraliai susiformavusių atodangų prie upių. Bene įspūdingiausios – Balbieriškio, Škėvonių, Kadagių slėnio atodangos prie Nemuno ir Pučkorių atodanga Vilniuje.
© GO Vilnius
Plaukimas baidarėmis populiarus visoje Lietuvos teritorijoje esančiose nedidelėse upėse ar ežeruose, bet patys žinomiausi maršrutai driekiasi Dzūkijos upėmis Merkiu, Ūla, Grūda, Verkne. Geriau pažinti Lietuvos gamtos grožį padeda ir pažintiniai takai bei apžvalgos bokštai, kurių mūsų šalyje pastaruoju metu statoma vis daugiau.
Šiuo metu Lietuvoje galima suskaičiuoti apie dvidešimt apžvalgos bokštų, bet norėtųsi išskirti kelis įspūdingiausius. Tai – Lajų tako bokštas šalia Anykščių, nuo kurio atsiveria Anykščių šilelio ir per jį vingiuojančios Šventosios upės vaizdai. Labanoro (Mindūnų) bokštas iškilęs virš neaprėpiamų Labanoro girios platybių su šen bei ten mėlynuojančiomis ežerų „akimis“. Įspūdingas, kanojos formos Kirkilų bokštas Biržų rajone, skirtas unikaliems karstiniams ežeriukams apžvelgti.
Remigijaus Dreviskio nuotrauka
Zarasuose greta ežero stūkso net ne bokštas, o visas apžvalgos ratas. Tai tarsi į 17 m. aukštį iškeltas takas palei ežerą, nuo kurio atsiveria įspūdinga Zarasų ežero ir jo salų panorama. Įspūdingiausi gamtos pažintiniai takai Lietuvoje driekiasi per miškus, palei upes, ežerus ir netgi virš pelkių. Labiausiai vertais aplankyti yra laikomi Kadagių slėnio, Karmazinų, Mūšos tyrelio, Varnikų, Dūkštos pažintiniai takai.
Dar liko keletas objektų, kurie ne visai tinka į aukščiau aptartas kategorijas, bet kuriuos būtina aplankyti Lietuvoje. Reikėtų užsukti į Liaudies buities muziejų, kur galima susipažinti su XIX a. Lietuvos kaimo ir miestelio gyvenimo būdu. Beje, Dzūkijoje ir Aukštaitijoje rasitete begyvuojančių kaimų, turinčių etnografinių gyvenviečių statusą. Žinomiausi iš jų – Zervynos, Musteika. Čia išlikusi senoji etnografinė lietuviška architektūra ir autentiški papročiai bei amatai. Kaune aplankykite didžiausią ir seniausią Lietuvoje Zoologijos sodą, o Šiaulių rajone – unikalųjį Kryžių kalną. Būnant Anykščiuose būtinai reikėtų užsukti ir į Anykščių „Cosmos“ Paukščių taką, kur galėsite paskrajoti žvaigždynais.
Geras maistas – būtina geros kelionės sąlyga. Tad keliaujant pravartu žinoti ir geriausio maisto šalyje vietas. Natūralu, kad daugiausia jų – šalies sostinėje Vilniuje. Čia įsikūrę geriausi, subtiliausi, prabangiausi šalies restoranai, tokie kaip „Džiaugsmas“, „Stikliai“, „Gastronomika“. Turi kuo pasigirti ir Klaipėda bei Kaunas, kur stebina „Monai“, „Momo Grill“, „Ieti“, „MontePacis“, „Numan“.
Štai tokius pagrindinius akcentus atrinkome jums, bet kaip puikiai suprantate, šios lankytinos vietos – tik labai nedidelė dalis to, ką galima ir ką verta pamatyti Lietuvoje. Keliaukite!
Be jau išvardintų, Lietuvoje yra daugybė kitų vietų, kurias verta aplankyti kartu su šeima. Šiuose istorijos bei gamtos perliukuose įdomu bus ne tik tėveliams, bet ir jų mažosioms atžaloms.
Pelėdų parkas yra įsikūręs Vilniaus rajone – užtruksite vos 12 minučių pasiekti šią vietą nuo sostinės. Atvykę rasite pasakišką sodybą, kurioje mažieji galės susipažinti su skirtingų rūšių pelėdomis, o pelėdų prižiūrėtojai papasakos apie šių paukščių gyvenimą bei kasdienius įpročius. Išvyka į Pelėdų parką yra puiki pro
Važiuojant į pajūrį, tikrai reikėtų išskirti bent vieną ar kelias dienas įvairių gamtos objektų aplankymui. Preilos (Menininkų) kopa yra viena iš tų vietų, kuri žavi neapsakomu vaizdu. Nuo jos atsiveria užburiantis Baltijos jūros vaizdas, o įsižiūrėjus geriau matomas ir Grobšto ragas, kuris priklauso Rusijos Federacijai. Pasisukę į kitą marių pusę išvysite Ventės ragą bei Didįjį Kuršių Nerijos kopagūbrį. Preilos kopa yra puiki vieta ne tik pasivaikščiojimui bei pasigėrėjimui gamta, bet ir trumpai geografijos pamokėlei, kad vaikai plėstų savo akiratį.
Jeigu pasiilgote ilgų ir jaukių pasivaikščiojimų su šeima, tačiau jau trūksta idėjų kur važiuoti, pats metas aplankyti Šilėnų pažintinį taką. Keliaudami po miškingas Šilėnų apylinkes, turėsite progą ne tik pasimėgauti gamta, bet ir pamatyti bažnyčios aikštę bei Naujosios Rėvos piliakalnį. Visas maršrutas jums užtruks iki trijų valandų ir jį pravažiuoti galite dviračiais, jei nenorite eiti pėsčiomis.
Anykščių Siauruko muziejus itin patiks techniką mėgstantiems mažiesiems. Siaurukas – tai siaurasis geležinkelis, besidriekiantis Rytų Aukštaitijoje. Muziejuje galite išbandyti kelionę įprastu geležinkelio reisu arba užsisakyti gido rekomenduojamą maršrutą, kurio metu sužinosite naujų faktų apie Anykščių miestą bei jo istoriją. Na, o pasivaikščioję muziejuje ir apžiūrėję pagrindinius eksponatus, galite prasieiti pro visai šalia esantį Anykščių regioninį parką ir pasimėgauti gamtos dvasia.
Jeigu jūsų šeima domisi istorija, jums tikrai patiks apsilankyti Paežerių dvare. Dvarą turistai iš Lietuvos ir užsienio vadina tikruoju Suvalkijos perlu, pastatytu dar LDK didiko Simono Zabielos aštuonioliktojo amžiaus pabaigoje. Dvaro autorius yra pats klasicizmo architektūros pradininkas Lietuvoje – Martynas Knafusas, kuris buvo Lauryno Stuokos – Gucevičiaus (Vilniaus arkikatedros architekto) mokytoju. Paežerių dvare galėsite ne tik susipažinti su to laikmečio istorija bei žmonių gyvenimu, bet ir pasigrožėti nuostabiu ežerų vaizdu, atsiveriančiu nuo klasicistinio stiliaus rūmų.
Šiauliai yra saulės miestas, kuriame šeimoms galima atrasti įvairiausių užsiėmimų. Visgi, viešint šiame mieste tiesiog būtina apsilankyti Saulės Laikrodžio aikštėje, kuri buvo įrengta dar 1986 metais. Jos įrengimas buvo skirtas 750-osioms Šiaulių miesto vardo paminėjimo metinėms. Aikštės pagrindinė idėja yra įprasminti tris svarbiausius Šiaulių miesto atributus – saulę, šaulį ir laiką. Tai puiki vieta, kurioje galite mažiesiems papasakoti apie miesto kilmę bei jo istoriją.