Klaipėda - mylimas Lietuvos uostamiestis. Ką pamatyti?
2023 Lap 18
Pasidalinkite su draugais!
TOP pasiūlymai
Lietuvių numylėtasis uostamiestis kviečia tave patyrinėti Klaipėdos turtingą istoriją ir kokybiškai atsipūsti. Tikime, kad šaltuoju metų laiku, prie jūros būti tikrai ne pyragai, tačiau tai yra puiki proga leistis į kelionę po potyrių kupinas “kopas” ir džiaugtis mūsų viešnagės bei SPA pasiūlymais.
1977 metais įkurtas skulptūrų parkas, išgyvenęs renovaciją, traukia lankytojus iš visos Lietuvos. 12 hektarų užimančioje teritorijoje matysi net 116 skulptūrų, sukurtų 67 lietuvių tautybės menininkų. Dar XIX amžiaus pradžioje čia veikė miesto kapinės, tad tarp meno kūrinių dar likę žmonių antkapių, mirusių iki Antrojo Pasaulinio karo. Iš bendro vaizdo taip pat iškrenta originalus pasieno stulpas, skyręs Didžiąją Lietuvą nuo Mažosios, pasaulinių karų bei žvejų, negrįžusių iš jūros, atminimo paminklai. Puiki proga pasivaikščioti XIX-XX amžių sandūros istorijos vingiais bei pasigrožėti pajūrio gamta.
Minėtas skulptūrų parkas nėra vienintelė meno kūriniais nusėta vieta Klaipėdoje. Vaikščiodamas po senamiestį pastebėsi, kad šalimais, jų tiesiog pilna! Tarp neoficialaus, eklektiško skulptūrų muziejaus, po atviru dangumi, pažibų išvysi mielą peliuko statulėlę. Pasak pasakojimų, pašnibždėjus norą į jo ausį- jis išsipildys. Tad nepraleisk progos pažaisti smagiu likimu. Miesto centre, Teatro aikštėje, sutiksi Taravos Anikę. Jei teks sutemus eiti per pasukamąjį tiltelį, neišsigąsk bandančio išlipti iš vandens Juodojo vaiduoklio. Jis neturi omeny nieko bloga. Na ir kaip uostamiestis be į gelmes viliojančių undinių. Viena tokia sėdi savo prabangiame soste prie Biržos tilto. Išvardinome tik keletą išsibarsčiusių meno kūrinių, o jų senamiesty- per 40. Pritrūkęs kompanijos, su kai kuriais iš jų, nuskanavęs QR kodą, galėsi ir pabendrauti. Leiskis į nuotaikingą tyrinėjimo kelionę ir geriau pažink Klaipėdą.
Jūsų poilsis Klaipėdos centre, viešbutyje „NAVALIS“
Jūsų laukia įsimintinas poilsis Klaipėdos centre įsikūrusiame viešbutyje „Navalis“. Jus sups elegancija, moderni klasika ir, žinoma, paslaugus ir kokybiškas aptarnavimas. Viešbutyje teikiamos apgyvendinimo, maitinimo, pirčių ir kitos paslaugos.
„Memel Nord“ – pakrantės apsaugos baterija Giruliuose, šalia Olandų kepurės. Nuoširdžiai kalbant, dažnai praleidžiama keliautojų vieta ir visiškai nepelnytai. Ypač pašalus orams, galima skirti daugiau dėmesio uostamiesčio ir pakrantės istorijai. Čia, Kukuliškių kaime, vokiečiai pastatė gynybinius įtvirtinimus ir pavadino “Memel Nord” vardu, kuris reiškia- Mėmelio šiaurė, naudojant senąjį miesto vietovardį. Metų metus gynybinė baterija buvo visiškai apleista ir tik Pajūrio regioninio parko bei vietinių istorijos entuziastų pastangomis, ši vietą atgijo antram gyvenimui.
Čia galėsi apžiūrėti įdomią ekspoziciją, kurią surado kareivių kasdienio gyvenimo rakandai (pvz. Čirvinių blynų keptuvė), plejada įvairių ginklų, kulkosvaidžio buvusią vieta, kareiviški rūbai, nuotraukos, laiškai ir t.t. Beklausant gido pasakojimų, nusikelsi į XX amžiaus laikus ir pajusi dar vis alsuojančią ten gyvenusių karių dvasią. Baterijos “sesė”- “Memel Sud” turėjo būti pastatyta Smiltynėje, netoli Kopgalio, tačiau užbaigta tik mūsų minėtoji- Nord. Šis bunkeris, nėra vien vokiečių karinis palikimas, tai ir turtingą Klaipėdos krašto istoriją pasakojantis architektūrinis paminklas, kuris tikimės sudomins vis daugiau žmonių.
Restobaras „Eldorado“ Klaipėdoje
Klaipėdos centre, Lietuvininkų aikštėje, įsikūręs Restobaras Eldorado siūlo patiekalų visiems skoniams ir pageidavimams: įvairūs užkandžiai, salotos, karšti patiekalai su jūros gėrybėmis, žuvis, jautienos kepsniai, patiekalai vegetarams. Vasaros sezono metu įrengta patogi lauko terasa. Tai puiki vieta romantiškai praleisti vakarą su brangiu žmogumi.
Lietuvos dailės muziejus 1979 metais įsteigė laikrodžių skyrių ir po penkerių metų, restauruotame XIX amžiaus pastate atidarė Klaipėdos laikrodžių muziejų. Vienoje unikaliausių Rytų Europos meno kolekcijų išvysi į dvi dalis padalintą įdomią ekspoziciją. Pirmajame aukšte prieš tavo akis prabėgs visa laikrodžių mechanizmų raidos istorija ir išmoksi pagrindinius laiko matavimo principus, skaičiuojančius milijonus metų. Antrajame- eksponatai parodys turtingą dizainų ir formų įvairovę, apimančią laikotarpį nuo Renesanso iki XX amžiaus. Muziejuje tiksi ne vien garsių likusios Europos meistrų darbai, bet ir mūsų tautiečių. Bene įspūdingiausia nuolatinė paroda- “Barokas- stebuklinga Š. Bulio technika”- atskleidžia XVIII-XIX amžiaus Baroko ir Neobaroko stiliaus, jūrinio vėžlio kiautu dengtas interjero detales bei laikrodžius. Bendrai po muziejaus stogu slypi per 1700 išskirtinių laikrodžių ar rekonstrukcijų.
Muziejaus kiemelyje galėsi pamatyti Saulės laikrodžių parkelį. Vaikams ypač patiks atkurtos, viduramžių lauko žaidimų tradicijos. Natūralu, kad aštuoniose lauko aikštelėse siūlomos pramogomis, sukasi aplink laiko temą, bet tai nereiškia, kad veikla bus monotoniška. Priešingai- galėsi smagia forma patikrinti savo astronomines žinias bei įgūdžius. Be to, čia vyksta renginiai, skirti saulėgrįžų ir lygiadienių minėjimui. Kiekvieną savaitgalį, vidurdienį, gamtos apsupty girdisi nuostabūs kariliono varpų muzikos koncertai.
Pilies muziejus
Dangės žiočių Vokiečių ordinas pastatė šią pilį dar XIII amžiaus viduryje. Verdant nuožmioms kovoms su lietuviais, tvirtovė, vadinta Memelburg, buvo svarbus gynybinis Ordino taškas ir ypatingai nepalanki vieta Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei. Dėl audringų istorinių aplinkybių, pilis yra išgyvenus daug gaisrų, apgulčių, puolimų, perstatymų, modernizacijų ir pan. Princo Frydricho ekspozicija būtent ir pasakoja apie Klaipėdos pilies raidą XIII-XVII amžių laikotarpiu. Čia matysi vieną svarbiausių eksponatų- brangakmeniais inkrustuotą auksinį žiedą. Šio papuošalo kopija- įteikiama kiekvienais metais labiausiai kultūrai nusipelniusiems Klaipėdos miesto gyventojams.
Autentiška Karlo poterna, pasižyminti įspūdingais skliautais, tęsia istorinę kelionę po XVIII-XX amžių miestą. Tokie dirbiniai, kaip masonų ložės apeiginė taurė, ryškiai nupaišo tų laikų kasdienybę, šventes bei vyravusias tradicijas. 2021 metų rugpjūčio 1 dieną buvo atidaryta archeologijos ekspozicija “Kurtina”. 800 kvadratinių metrų erdvėje pastatyta senosios Klaipėdos istorijos rekonstrukcija. Pilies muziejuje taip pat vyksta daug edukacinių programų, skirtų įvairaus amžiaus lankytojams.
Karališkas masažas „Sabai sabai Coconut“
Vilniuje ir Klaipėdoje įsikūrę Rytų masažo namai „Azia SPA“ - norintiems pajusti tikrąją rytietišką dvasią. Maloni ir jauki aplinka, atpalaiduojančios SPA procedūros, aukščiausio lygio profesionalai, kvapnus puodelis arbatos ir tas nuostabus jausmas, jog čia esi visuomet laukiamas - visa tai rasite kiekvieną kartą atvykę į Rytų masažo namus „Azia SPA“.
Iš pavadinimo galima nuspėti, kad šioje edukacinėje erdvėje pasakojama skaudi ir ne mažiau svarbi Klaipėdos krašto istorija Antrojo Pasaulinio karo metu. Muziejus įkurtas po pylimu, kur karo metais vokiečiai patalpą naudojo sprogmenų laikymui. Šiandien, modernus bei interaktyvus “39/45” kviečia leistis į kelionę per keturis skirtingus nerimasties laikmečio etapus. “Klaipėda karo išvakarėse”- pirmąkart Lietuvos istorijoje galėsi išvysti ir patyrinėti likimą liudijančius dokumentus. Akimis perversti šūsnį nuotraukų bei kino vaizdelių. Tuometinius pasikeitimus Europoje puikiai pavaizduos animuotas žemėlapis.
Antroji salė- “Klaipėdos šturmas”- tragiškumu persmelkta miesto gyventojų istorijų ekspozicija, sekanti “Klaipėda po karo” instaliaciją. Trečioji erdvė dedikuojama atminti sugriautus ar apniokotus pastatus bei miesto atstatymo raidą. Paskutinioji- “Atminties”- eksponuoja simbolinį, net 6 metrų ilgio vežimą, apdengtą stiklu. Po uždanga, slypi krūva buitinių rakandų, priklausiusių mūsų tautiečiams ir vokiečių kariams. Jei norėsi juos pamatyti, turėsi pirštais “praskleisti” biraus smėlio sluoksnį.
Galvosūkių kambarys „Alkatrasas"
Pabėkite iš neįveikiamo „Alkatrasas" galvosūkių kambario, KlaipėdojeKai kaliniams pavykdavo pabėgti iš įprasto kalėjimo, jie buvo siunčiami tiesiai į Alkatrasą – vietą, kurioje kalėjo pavojingiausi pasaulio nusikaltėliai.