Anykščiai – be galo jaukus ir gražus miestelis, kuris patiks ne tik ieškantiems ramybės, bet ir nuotykių mėgėjams. Čia galima grožėtis įstabiais gamtos kampeliais, unikaliais meno ir kultūriniais objektais, pramogauti ir aktyviai praleisti laisvalaikį tiek suaugusiųjų kompanijoje, tiek su vaikais. Įdomių ir išskirtinių vietų Anykščiuose – išties gausu!
Šiame straipsnyje papasakosime apie įdomiausias lankytinas Anykščių vietas ir pasidalinsime įspūdžiais iš viešbučio, kuriame rekomenduojame įsikurti.
Anykščių menų inkubatoriuje įsikūręs unikalus veidrodžių kambarys nukelia į beribį kosmosą, milijardų žvaigždžių nusėtą galaktiką. Išskirtiniai šviesos efektai, inovatyvios vizualizacijos, garsu paversti žemės elektromagnetiniai virpesiai kosmoso erdvės pojūtį dar labiau sustiprina.
Sunku nupasakoti begalybės pojūtį, kuris patiriamas „Cosmos“ Paukščių take – būtina gyvai tai pajusti! Tai – visame Pabaltijo regione vienintelė tokia vieta, kurią aplankę tikrai nepasigailėsite. Garantuojame – įspūdžiai išliks ilgam.
Ar pamenate vaikystę, kuomet žiemos dienas visi vaikai leisdavo ant kalno, smagiai rogutėmis leisdamiesi žemyn? Rogutės iki šiol daugeliui asocijuojasi su viena iš smagiausių žiemos pramogų. Bet Anykščiuose pasileisti nuo kalniuko su rogutėmis galima ne tik žiemą, bet ir vasarą!
Pramogų ir sporto centras „Kalita“ ant Kalitos kalno įrengęs įspūdingas vasaros ir žiemos rogučių trasas. Įdomu tai, jog vasaros rogučių trasa yra vienintelė tokia visoje Lietuvoje!
Leistis šiomis trasomis yra išties labai smagi patirtis, nes rogutės skrieja net iki 40 km/h greičiu. Adrenalino ir ekstremalių įspūdžių – neabejotinai bus. Kaip rodo išbandžiusiųjų patirtis, vieno karto nusileisti nuo kalno tikrai neužteks, tad geriau iškart įsigyti bilietą keletui nusileidimų – norėsis dar ir dar!
Be to, ant Kalitos kalno įrengta nusileidimų padangomis trasa, virtualios realybės atrakcionas, kavinė, suvenyrų parduotuvė.
Skapiškių kaime įrengtas Labirintų parkas puikiai tiks norintiems aktyviai praleisti laiką gamtoje. Čia esama 6 skirtingo sudėtingumo labirintų, kurie tęsiasi daugiau kaip 3 kilometrus. Pavyzdžiui, „Lenktynių labirinte“ galima lenktyniauti su draugu bandant kuo greičiau pasiekti išėjimą. „Apvaliojo labirinto“ tikslas – patekti į jo centrą ir iš jo rasti išėjimą. „Didysis labirintas“ meta iššūkį atrasti išėjimą iš labai painių labirinto vingių.
Labirintų parke veikia ir daugiau pramogų, skirtų tiek suaugusiems, tiek vaikams. Čia yra padangų nusileidimo trasa, mini golfo aikštė, vaikų žaidimų aikštelė, nemokama pikniko zona, apžvalgos aikštelės.
Beje, buvimo laikas Labirintų parke nėra ribojamas, tad pramogauti ar poilsiauti čia galima kiek tik norisi.
2015 metais Anykščių šilelyje atsidaręs Medžių lajų tako kompleksas yra pirmasis takas medžių lajų lygyje ne tik Baltijos valstybėse, bet ir visoje Rytų Europoje. Tapęs didžiuliu turistų traukos šaltiniu, Lajų takas vilioja ne tik lietuvius, bet ir svečius iš užsienio.
O kaipgi kitaip – juk 21 metrų aukščio ir 300 m ilgio Medžių lajų takas suteikia galimybę pasivaikščioti medžių viršūnėmis po garsųjį Anykščių šilelį, nuo seno apdainuotą ir aprašytą lietuvių kūriniuose. Nuo tako pradžios įrengtos net 6 pažintinės stotelės, o taką vainikuoja jo pabaigoje esantis 30 m aukščio apžvalginis bokštas, nuo kurio atsiveria nuostabi Anykščių šilelio, Šventosios upės vingių ir aukščiausios Lietuvoje Šv. Mato bažnyčios bokštų panorama.
Jei neužteks pasigrožėti Anykščių vaizdais nuo Medžių lajų tako apžvalgos bokšto, tą galėsite padaryti ir užkopę į Rubikių apžvalgos bokštą, esantį Anykščių rajone, šalia Bijeikių piliakalnio. Nors bokšto aukštis ir mažesnis nei esančio Lajų take (15 m), – nuo jo viršūnės atsiverianti panorama išties įspūdinga.
Netgi tiems, kurie bijo aukščio – panoraminiai Anykščių vaizdai nuo Rubikių apžvalgos bokšto atpirks visą baimę, kurią galima justi kopiant į bokšto viršų.
Anykščiuose veikia ir keletas unikalių muziejų. Vienas lankomiausių neabejotinai yra 1978 metais įkurtas Arklio muziejus, esantis toks vienintelis Pabaltijo šalyse.
Arklio muziejuje galima apžiūrėti senovėje naudotas transporto priemones, žemės ūkio padargus, arklio istorijos, karybos, audėjo, keramiko, duonos kepėjo, juvelyro, drožėjo, kalvio ir kitas ekspozicijas. Už muziejaus teritorijos ribų lankytojai gali pajodinėti arkliu, pasivažinėti arklio traukiamu vežimu, rogėmis, suptis ant sūpynių.
Angelų muziejus yra dar vienas unikalus Anykščių kultūros traukos centras. 2010 metais duris atvėrusiame pirmame Lietuvoje Angelų muziejuje išvysite kultūrininkės Beatričės Kleizaitės-Vasaris sukauptą profesionalių menininkų sukurtų angelų kolekciją. Tarp daugiau kaip šimto eksponatų dėmesį traukia tapyti, mediniai, keramikiniai, stikliniai ir iš kitokių medžiagų pagaminti angelai.
Taip pat Angelų muziejuje eksponuojami Lietuvos nacionalinės kultūros ir premijos laureatų ir kitų menininkų darbai, Lietuvos liaudies meno dirbiniai. Kolekcija yra nuolatos pildoma naujais eksponatais. Be to, muziejuje jūsų lauks paslaptinga Angelų pašto dėžutė, kuri gali padėti išpildyti visus jūsų norus!
Siaurukas – tai siauras traukinukas, neatsiejamas nuo Anykščių vardo, ir menantis šimtmečius siekiančios Anykščių siaurojo geležinkelio stoties istoriją. Siauruko muziejuje galima apžiūrėti įvairias architektūros, technikos, Anykščių krašto istorijos ir kitas ekspozicijas. Be to, čia galima ir pačiam išbandyti veikiančius eksponatus – rankinę dreziną ar triratį ant bėgių.
Dar daugiau, Aukštaitijos siaurasis geležinkelis organizuoja įdomias ekskursijas vaikams ir suaugusiems. Galima išbandyti netgi pasivažinėjimą garsiuoju paveldo objektu siauruku, pavyzdžiui, nukeliauti prie Rubikių ežero, keliauti nustatytu arba pasirinktu maršrutu siauruku su pirtimi ir kubilu šeimos ar draugų kompanijoje.
Puntuko akmuo – bene žymiausias Anykščių ir visos Lietuvos mitologinis simbolis. Tai yra antras pagal dydį natūralus akmuo Lietuvoje, ant kurio yra iškalti Lituanicos lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žodžiai lietuvių tautai. Aplankę šį gamtos paminklą tikrai pajusite nuo jo sklindančią didžią dvasią.
Tačiau turbūt ne visi žino, kad legendomis apipintas Puntukas turi ir brolį! Puntuko brolį, savo dydžiu beveik nenusileidžiantį Puntuko akmeniui, aplankyti galima Pašventupio kaime, Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje. Jis taip pat yra svarbus mitologinis Anykščių simbolis, priskirtas valstybinės reikšmės paminklams. Ant Puntuko brolio esantis įskilimas jam suteikia žvėries įvaizdį. Manoma, kad anksčiau prie Puntuko brolio buvo lietuvių pagonių šventykla.
Nuo išskirtinio Anykščių viešbučio-restorano „Nykščio namai“ per 10 minučių pėsčiomis nueisite iki žymiojo Anykščių rašytojo Jono Biliūno kapo, esančio ant Liudiškių kalvos, kuri senųjų anykštėnų dar buvo vadinama Anykščių „Sachara“.
Virš Jono Biliūno kapo yra iškilęs 14 metrų aukščio architekto Vytauto Gabriūno paminklas-monumentas „Laimės žiburys“, pavadintas pagal to paties pavadinimo J. Biliūno pasaką. Sakoma, kad kylant laiptais į „Laimės žiburį“ jokiu būdu negalima dairytis atgal, o tas, kuris neatsisukęs užlips ant kalvos viršūnės – sulauks sėkmės.
Taigi, žavus Anykščių miestelis ir jo apylinkės vilioja unikaliomis savo vietomis ir pramogomis, kurios išsiskiria viso Pabaltijo regiono mastu. Jei Anykščiuose planuojate praleisti daugiau laiko, galite aplankyti ir daugiau įspūdingų vietų, pavyzdžiui, „Dainuvos“ nuotykių slėnį, įvairius piliakalnius, atodangas, išbandyti anykštietiškas vandens pramogas, apsilankyti SPA centre, Anykščių baseine, nuvykti į Anykščių vyno degustacines ekskursijas, išragauti autentiškų Aukštaitijos patiekalų.
Viena yra aišku – Anykščiuose veiklų atras ir norintys ramiai pailsėti, pasigrožėti gamta, ir siekiantys aktyviai praleisti laiką, pramogauti. Anykščiai yra puikus pasirinkimas tiek atostogaujant draugų būryje, tiek su visa šeima.
Jei jau susigundėte atvykti ir patys išbandyti viską, ką siūlo Anykščių kraštas, jums prireiks ne vienos dienos. Todėl tikriausiai smalsu, kur galėtumėte apsistosi šių atostogų metu.
Vienas iš geriausių pasirinkimų – „Gradiali Anykščiai“. Šis vilas prie ežero siūlantis kompleksas yra tiesiog tobula vieta poilsiui ir atsipalaidavimui.
„Gradiali Anykščiai“ kompleksas įsikūręs Anykščių pakraštyje, nuostabiame gamtos kampelyje ant Rubikių ežero kranto. Kadangi šiame poilsio parke yra nedaug kambarių ir žmonių, o teritorija – didžiulė, čia lengvai pabėgsite nuo miesto šurmulio, pailsėsite, atsipalaiduosite ir kokybiškai praleisite laiką gamtos apsuptyje.
Apgyvendinimo kompleksą sudaro atskiros vilos su terasomis, išsidėsčiusios visoje parko teritorijoje. Pailsėjus patogiame viešbučio numeryje, nuobodžiauti tikrai neteks. Viešbutyje galima išbandyti vandens dviračius, plaukioti valtelėmis ir užsiimti kitomis pramogomis. Įkurtame laisvalaikio kambaryje galima išbandyti smiginį, stalo tenisą, stalo žaidimus ir netgi kompiuterinius „Xbox“ žaidimus. Lauke įrengtos sporto aikšteles, kuriose poilsiautojai žaidžia tinklinį, krepšinį ir futbolą.
Šalia poilsio komplekso tyvuliuoja tvenkinys, kuriame galima ne tik maudytis, bet ir išbandyti vandens batutus. Neliks nusivylę ir mėgstantieji pirčių malonumus – laiką galima leisti garinėje pirtyje su žadeito akmenimis.
Mažieji „Gradiali Anykščiai“ svečiai taip pat turi ką veikti – čia įrengtose žaidimų aikštelėse nuolatinis vaikų krykštavimas išduoda, kad šokinėti ant batutų ar leistis nuo čiuožyklų – labai smagu.
Viešbučio restorane galima pasimėgauti sočiais pusryčiais ir išmėginti su meile paruoštų patiekalų iš mėsos, žuvies ir jūros gėrybių, o taip pat – salotų, sriubų, užkandžių, desertų. Šiltuoju metų laiku pietaujantieji lauko terasoje mėgaujasi akį džiuginančiu kraštovaizdžiu bei grynu oru.
„Gradiali Anykščiai“ leis patirti nepakartojamas atostogas gamtos apsuptyje ir suteiks jėgų ir energijos pažintinėms ar pramoginėms kelionėms visuose Anykščiuose.